גרניט פורצלן – יתרונות וחסרונות

כאשר אנו מתכננים את הבית, חשוב שהבסיס עליו יהיה אפשר לבצע את המתוכנן יהיה איכותי ונעים למראה.
ריצוף הוא מה שידאג לכך. למעשה אלמנט הריצוף הופך משמעותי יותר ויותר משנה לשנה, זוכה לתשומת לב מירבית מצד המעצבים, וחלו בו שינויים רבים מבחינת הטכנולוגיה שאמונה על יצירת החומרי לריצוף וחיפוי.

אריחי הריצוף כיום נוטים להיות קרובים יותר לאבנים המצויות בטבע. קיימים סוגים שונים של אריחי ריצוף או חיפוי המותאמים לפנים או חוץ הבית ועשויים מחומרים שונים טבעיים או עשויים כגון: ריצוף או חיפוי אבן שיש, ריצוף או חיפוי גרניט פורצלן, ריצוף או חיפוי קרמיקה, ריצוף או חיפוי פסיפס ועוד חומרים כטרקוטה, בטון מוטבע או צרוב, אבן מתורבתת, אבן עתיקה, פרקטים עץ או למינציה, שטיחים מקיר לקיר.

בכתבה זו נתמקד בגרניט פורצלן שהוא חומר קרמי שצפיפותו גבוהה מאוד וספיגותו נמוכה. אריחי גרניט פורצלן אינם מזוגגים וניתן לקבלם כיום בשתי אפשרויות. האחת מט והשנייה- אריחים מבריקים, שלמעשה מלוטשים מכאנית במפעל. חסרונו של תהליך הליטוש הוא בעובדת היותו יקר מאוד וכן בעובדה שהוא פוגם בנקבוביות העליונות של החומר וחושף אותו לחדירת נוזלים, כך שבאריחים אלו קיימת רגישות מסוימת לכתמים.

המאפיין העיקרי של אריחי גרניט – פורצלן שהם עמידים בפני שחיקה, ושימושם העיקרי הינו ריצוף לכל מקום בו נדרשת עמידות גבוהה לשחיקה. אריחי גרניט-פורצלן נצבעים באופן ישיר בעת יצירת תערובת הקרמיקה, כך שהצבע למעשה יצוק לכל עובי האריח שמהווה חלק אינטגראלי מגוש החומר ואינו נשחק לעולם. תערובת החומר אשר ממנה עשויים אריחי הגרניט-פורצלן, טכניקות הייצור החדישות והשריפה הממושכת שהם עוברים בטמפרטורה של 1220 מעלות צלזיוס מבטיחים אטימה מוחלטת של הנקבוביות המיקרוסקופיות של החרס ועקב כך ספיגות מים המתקרבת לאפס אחוז! תהליך התיעוש והטכנולוגיות המתקדמות בחומר זה אפשרו את ייצורו באין ספור צורות, צבעים ועיבודים, כך שמבחר הדגמים לא רק שעונה על כל דמיון אלא אף עולה עליו. מספרים שגם הוותיקן נכנע למודרניזציה וריצף מחדש את המבואות והמסדרונות שבדרך לקפלה הסיסטינית והספרייה בגרניט-פורצלן.

הרושם שרצפה מסוימת עושה מבחינת מראה, מהווה בדרך כלל את השיקול המכריע בבחירתה אולם אין להקל ראש בשאלת הנוחיות מאחר וקיימים סוגי ריצוף או חיפוי הדורשים טיפול לשמירת המראה. רצוי שלא להקל ראש בבחירת סוגי הריצוף והחיפוי לבית יש לתת את הדעת לכל היתרונות והמגבלות של בחירתנו בכדי שלא נופתע בעתיד. בכל מוצר תוכלו למצוא תמונה מהודרת הניתנת להגדלה, גווני המוצר, מפרט טכני, קובצי כאד לשימוש עיצוב פנים הבית ואדריכלים וכן רשימה של חנויות בהן ניתן להשיג את המוצר.

לפניכם כמה טיפים חשובים בכל הנוגע לאריחי הגרניט פורצן:

מתי יש לנקות אריחי גרניט פורצלן שהוכתמו? ובכן, ברגע שהתלכלכו- באריחי פורצלן טהור (לא מזוגג) ובמיוחד בגימור מלוטש, חשוב להקפיד על ניקוי מיידי ויסודי של כל לכלוך לדוגמא צבע, מיץ, שיירי מזון וכ"ו
בפורצלן טהור מלוטש מומלץ אחת לשנה למרוח בסילר (חומר שמפחית את ספיגות המשטח ומקטין את הסיכוי שהמשטח יספוג חומרים שונים ויקבל כתמים) לפי הצורך, כדי למנוע ספיגת כתמים.
כיצד ניתן להסיר כתמי משחת נעליים מרצפת פורצלן? במים חמים וסבון כלים. לכתם עיקש – היעזרי בספוגית הפלא. כיצד למנוע סימנים על הרצפה בגרירה של רהיטים כבדים? להצמיד לרגלי הרהיט פרוסות של תפוח אדמה.
כיצד ניתן למנוע את כתמי המים שמתהווים על הרצפה? דלי עם מים חמים מאוד+חצי כוס חומץ פשוט+כפית נוזל לשטיפת כלים. אם זה לא יצליח בפעם הראשונה, בשטיפות חוזרות הכל ייעלם.
כיצד יש להסיר כתמי חלודה מהרצפה (גרניט פורצלן) ומשיש? לשפשף עם חצי לימון או להכין משחה על בסיס סודה לשתיה+מעט מים.ולשפשף בעזרת ברזלית עדינה.

לפרטים נוספים, שאלות ותשבות מרוני בואו לבקר בתצוגה.